Home > Party Officers > Precinct Chairs

Democratic Precinct Committee Persons


Precinct # 1     North Blue River

Chair: Connie Churchill

Vice Chair: Michael Beyerle

Precinct # 2     South Blue River

Chair: Donna Bary

Vice Chair: Thomas Black

Precinct # 3    East Boone

Chair: Regina Brown

Vice Chair: vacant

Precinct # 4    West Boone

Chair: Roger Creal

Vice Chair: Juanita Creal

Precinct # 5    Central Franklin

Chair: vacant

Vice Chair: Cathy Stark

Precinct # 6    North Franklin

Chair: Dale Snider

Vice Chair: Nancy Wolfe

Precinct # 7    South Franklin

Chair: Janie Nichols

Vice Chair: Juan Rodriguez

Precinct # 8    East Harrison

Chair: Rena Stepro

Vice Chair: James Yeager

Precinct # 9    North Harrison

Chair: Carl Duley

Vice Chair: Sandy Gettlefinger

Precinct # 10    Northeast Harrison

Chair: Gordon D. Ingle

Vice Chair: Deborah Mathes

Precinct # 11    Corydon West

Chair: vacant

Vice Chair: June Vaughn

Precinct # 12    Southeast Harrison

Chair: Patricia Wolfe

Vice Chair: Robert Franks

Precinct # 13    Southwest Harrison

Chair: Carlton Watson

Vice Chair: Barbara Mathes

Precinct # 14    West Harrison

Chair: Carl L. “Buck” Mathes

Vice Chair: Cathy McCarty

Precinct # 15    East Heth

Chair: Kent Yeager

Vice Chair: Stephanie Jones

Precinct # 16    West Heth

Chair: Brian Jones

Vice Chair: Karen Eschbacher

Precinct # 17    Northeast Jackson

Chair: Virginia Morris

Vice Chair: Richard (Chris) Timberlake

Precinct # 18    Northwest Jackson

Chair: Fred Naegele

Vice Chair: vacant

Precinct # 19    Southeast Jackson

Chair: Ed Emily

Vice Chair: Laura McKinstry

Precinct # 20    Southwest Jackson

Chair: Robert Morris

Vice Chair: vacant

Precinct # 21   Northeast Morgan

Chair: Barbara Kincaid

Vice Chair: Alva James Kincaid

Precinct # 22    Northwest Morgan

Chair: Fred Uhl

Vice Chair: Anna Kincaid

Precinct # 23    South Morgan

Chair: Angela Beaver

Vice Chair: Danny Schroeder

Precinct # 24    Northeast Posey

Chair: Chris Cunningham

Vice Chair: Melanie Green

Precinct # 25    Southeast Posey

Chair: Leanne Cunningham

Vice Chair: vacant

Precinct # 26    West Posey

Chair: Matthew Miller

Vice Chair: Joy Moss

Precinct # 27    North Spencer

Chair: Leslie J. Robertson

Vice Chair: Bill Pauman

Precinct # 28    South Spencer

Chair: Susan Weigle

Vice Chair: James Goldman

Precinct # 29    Taylor

Chair: Terry Miller

Vice Chair: Sheila Warren

Precinct # 30    Southwest Morgan

Chair: Katerina Hedden

Vice Chair: vacant

Precinct # 31    Washington

Chair: Larry Ragains

Vice Chair: Carol Gaither

Precinct # 32    North Jackson

Chair: Jeanne Schroeder

Vice Chair: Mike Flock

Precinct # 33    East Webster

Chair: William Brock, Sr.

Vice Chair: Rhonda Wiseman

Precinct # 34    West Webster

Chair: Merlin “Dick” Lillpop

Vice Chair: Doris Bliss

Precinct # 35    Corydon East

Chair: Nathan Kintner

Vice Chair: Kathryn Crecelius

Precinct # 36    Northwest Harrison

Chair: Bethany Banet

Vice Chair: Aaron Haggard

Precinct # 37    West Franklin

Chair: Adam Schneider

Vice Chair: Ida Marrilla

Precinct # 38    South Harrison

Chair: Barbara Crecelius

Vice Chair: Lawrence Hadley

Precinct # 39    Corydon South

Chair: Jim Hays

Vice Chair: Nyla Smith